A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara Polgári Jogi Tanszékén működő

Szellemi Tulajdonjogi Kutatócsoport célja


a) a szellemi tulajdonjog jogterületének tudományos és gyakorlati vizsgálata,
b) a szellemi tulajdonjog területével kapcsolatban végbemenő változások nyomon követése, mind hazai, uniós és nemzetközi szinten.
c) a jogterülethez kapcsolódó aktuális piaci trendek, felmerülő jogértelmezési problémák vizsgálata,
d) nemzetközi partnerségi együttműködések kiépítése,
e) tudományos párbeszéd kezdeményezése, és
f) a szellemi tulajdonjogi jogalkotás támogatása.

 (A tagok és az általuk oktatott tárgyak listáját ld. a FENTI menüben.)

 TEVÉKENYSÉG

2024. 03. 12.

a
Tattay Levente szellemi örökségéért Alapítvány
kiírta második pályázatát a
„LEGJOBB SZELLEMI ALKOTÁSOK TÉMÁJÚ DOLGOZAT" DÍJra.
A felhívás itt érhető el.

2023. 10. 13.

2023. október 13-án immár 7. alkalommal került megrendezésre a Copy21 Blogshop, a Szegedi Tudományegyetemmel társszervezésben. A PPKE JÁK Polgári Jogi Tanszékének Szellemi Tulajdonjogi Kutatócsoportjának ezúttal is több tagja, Dr. Pogácsás Anett és Dr. Ujhelyi Dávid - amellett, hogy a szervezőbizottság tagjaként is közreműködtek - szerepelt az előadók sorában. Az előadások nagyon sokrétűek voltak és ezúttal is a legaktuálisabb témákat járták körül, a Terminátor védjegytől a Glaze alkalmazás működésén és szerzői jogi relevanciáján keresztül a színházi rendezők jogállásáig. A mesterséges intelligencia ismét több téma kapcsán elemzésre került, már most várjuk a következő évi blogshopot az újabb aktualitásokért!

Fotók: Makovi Péter, PPKE

2023. 09. 29.

A Kutatók Éjszakája keretében kutatócsoportunk díszvendége
id. Dr. Ficsor Mihály, a WIPO korábbi főigazgató-helyettese volt,
akit a Szellemi Tulajdon Világszervezeténél betöltött szerepéről, Magyarország helyéről a nemzetközi szerzői jogi porondon,
a szabályozásnak a mesterséges intelligencia fényében kirajzolódó jövőjéről, irányairól faggattunk.

id. Dr. Ficsor Mihály a múlt mellett a nem kevésbé izgalmas jelenre, a mesterséges intelligenciára is kitért, és a közönség megtudhatta azt is, hogy az AI olyan, mint a fugu - bátran fogyasztható, de csak ha jó a szakács. Élete, munkássága, valamint a szerzői jogi szakma több generációjának motiválása, támogatása példaértékű, ráadásul a Kar közössége nemcsak a WIPO egykori főigazgató-helyettesét, hanem a Pázmány egykori oktatóját is tiszteli benne. A kutatócsoport a felejthetetlen esemény emlékére, és a szerzői jog szakmai közösségének építése és oktatása érdekében nyújtott áldozatos és meghatározó munkájáért egy emléktáblát adományozott a díszvendégnek, remélve, hogy az oktatáshoz is visszatalál bokros teendői ellenére.

2023. 06. 28.

A Dr. Tattay Levente szellemi örökségéért Alapítvány alapvető célkitűzése, hogy támogassa a tehetségeket, biztosítva a szakmai utánpótlást a szellemi tulajdonjoggal összefüggő hivatásokban.
A 2023-ban első ízben meghirdetett "Legjobb szellemi alkotások témájú dolgozat díj" pályázat keretében négy kiváló hallgató kapott díjat szellemi alkotások jogát tárgyaló dolgozatuk alapján.
A díjakat Dr. Tattayné dr. Baski Ágnes, az alapítvány útnak indítója, és a kuratórium tagjai, Dr. Pogácsás Anett, Dr. Tattay Szilárd és Dr. Ujhelyi Dávid adták át az alábbi kiválóságainknak:

Hargitai Róbert
Nagy Eliza
Marján Anna
Sándor Médea Lola

Szívből gratulálunk díjazott hallgatóinknak!

2023. 04. 26.

A SZELLEMI TULAJDON VILÁGNAPJA
alkalmából a
Tattay Levente szellemi örökségéért Alapítvány
kiírta az első pályázatát a

„LEGJOBB SZELLEMI ALKOTÁSOK TÉMÁJÚ DOLGOZAT" DÍJra.
A felhívás itt érhető el.

2023. 04. 20.

ÚJ TECHNOLÓGIÁK JOGI DILEMMÁI - 2023. április 20. 17.30 E4


2023. 04. 14.

 DESING JOGI WORKSHOP - fókuszban az Európai Bizottság formatervezési mintaoltalommal kapcsolatos reformcsomagja

A rendezvény az Igazságügyi Minisztérium a jogászképzés színvonalának emelését célzó programjából valósult meg.




2023. 01. 02.


Megkezdte működését a Dr. Tattay Levente szellemi örökségéért Alapítvány, a kutatócsoportunk két tagja is a kuratórium tagja. Az Alapítvány célja, hogy ápolja Tattay Levente professzor emlékét az általa is oly fontosnak tartott tehetséggondozás, szakmai utánpótlás révén a szellemi tulajdonjog területein.
Az Alapítvány első pályázati felhívásával hamarosan jelentkezünk, addig is a részletek és az Alapítvány támogatásának a lehetőségei itt érhetők el.


2022. 11. 06.



Pogácsás Anett - Ujhelyi Dávid: Szellemi alkotások joga (lektorálta: Gubicz Flóra Anna - Takó Sándor)

2022. 10. 17.



A rendezvény az Igazságügyi Minisztérium a jogászképzés színvonalának emelését célzó programjából valósul meg.

   
2022. 10. 07.

A VI. Copy21 Blogshop szervezésében ezúttal mint a kutatócsoport tagjai vettünk részt, a PPKE JÁK Szent II. János Pál pápa dísztermében
megrendezésre kerülő rendezvényre most is izgalmas előadásokkal jelentkeztek a szerzői jog elkötelezett kutatói, művelői.

 

2022. 10. 11.

17.00 órától Kerekasztalbeszélgetés Csupó Gáborral
A beszélgetés moderátora: dr. Takó Sándor

Csupó Gábor, A Simpson család, és a Fecsegő tipegők világhírű, ötszörös EMMY-díjas magyar alkotójának masterclassa a Szellemi Tulajdonjogi Kutatóintézet szervezésében.
Miatta lettek sárgák Simpsonék. Feleségével, Arlene Klasky-val közösen alapította meg Hollywood egyik leginnovatívabb független filmstúdióját, a Klasky Csupót, ahol a '90-es, 2000-es évek olyan sikeres amerikai rajzfilmsorozatai készültek, mint A Simpson család, a Fecsegő tipegők, a Jaj a szörnyek, a Thornberry család vagy a Duckman. Több mozis kasszasiker, két hollywoodi csillag, és számos további rekord is fűződik a nevéhez. Pályája során dolgozott együtt Frank Zappával, Susan Sarandonnal, Bruce Willissel és Michael Jacksonnal is. Olyan stúdióknak gyártotta a sikerprodukcióit mint a Nickelodeon, a Disney, a Fox Television, és a Paramount Pictures. Életrajzi kötete, a Takó Sándor és Kollarik Tamás által írt Csupó Gábor - A Pannónia stúdiótól a hollywoodi csillagig című kötet idén ősszel jelenik meg a FilmHungary és Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete gondozásában. E kapcsán látogat haza a hollywoodi magyar filmalkotó. A masterclass során Csupó Gábor pályájának ikonikus pillanatainak felevenítése mellett többek között arra is keressük a választ, hogy hogyan működik a hollywoodi filmipar? Hogyan lesz egy filmötletből sokszoros EMMY-díjas filmprodukció? Miért van különös jelentősége a szellemi alkotások jogának, és milyen szerződésekkel biztosítják a tengerentúlon a szellemi alkotások védelmét?
A masterclass a Szellemi Tulajdonjogi Kutatócsoport, a FilmHungary és Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete szervezésében jön létre.

 

2022. 09. 30.

Kutatók éjszakája - Újradefiniált szerzői jog - élet a DSM-irányelv után
A kerekasztalbeszélgetésen négy egyetem kutatói vesznek részt, a PPKE JÁK részéről a kutatócsoport három tagja.

2022. 09. 15-16.

„Copyright is ʻYes, but...'" – az ALAI idei konferenciáján, a portugáliai Estorilban a kutatócsoport egyik tagja is jelen volt. A beszámolója itt olvasható.

2022. 09. 01.

A kutatócsoport keretében új szellemi alkotások joga tankönyv készült (rövidesen elektronikusan is elérhető lesz), amely a Lósy Alapítvány tananyagfejlesztési pályázatán eredményesen szerepelt.